Til:

Tilde Birlik

Tilde, Fikirde, İşte Birlik!

Yazılım Proyektimizge Hoş Keldiñiz!

Wubi ile Ubuntu Linux'nıñ Windows'nıñ içerisinde Qurulımı

Linux tecribeñiz olmasa da, yarım saat zarfında wubi ile, Windows'qa tesir etmeden, Windows'nıñ içerisinde Ubuntu Linux qura bilirsiñiz. Bu şekilde qurulğan Linux, Windows ile aynı disk taqsimi üzerinde, yan-yanğa olur. Ondan soñ aynı bilgisayar üzerinde istegeniñiz zaman Windows, istegeniñiz zaman da Linux qullana bilirsiñiz. İlâveten, wubi ile qurulğan Linux sıradan Windows uyğulaması kibi çetletile (kaldırıla) bilir.

Evelâ, aşağıdaki usullarnıñ birini qullanaraq wubi'ni elde etiñiz:

Wubi, müellifi tarafından temin etilgen eki adresten daha endirile bilir: wubi.sourceforge.net ve wubi-installer.org.

Bu adreslerde temin etilgen wubi dosyesi, ekseriy hallarda Ubuntu'nıñ resmiy endirmeler sahifesinde temin etilgen wubi ile aynı olmalı, lâkin, nadiren, müellifi tarafından yapılğan ve Ubuntu tarafından şimdilik tasdiqlanmağan yañartmalarnı da ihtiva ete bilir. Malümatıñız içün, 2009 senesi 23-26 Nisan künleri resmiy Ubuntu endirmeler sahifesinde, wubi.sourceforge.net'te ve wubi-installer.org'ta temin etilgen wubi.exe dosyeleri aynı edi.

Ubuntu'nıñ resmiy Canlı CD'si de wubi'ni ihtiva ete. Resmiy Ubuntu CD'si şöyle elde etile bilir:

Wubi'ni elde etken soñ, 2-3 qolay adımnen Ubuntu'nı qurğan olursıñız1:

1.
Windows içerisinde Qur (Install Inside Windows)
2.
Qullanıcı adı ve parolanı belirtip Qur (Install) dögmesine basıñız
3.
Bilgisayarıñıznı kene başlatıñız: mından soñ hem Windows hem de Linux qullana bilirsiñiz
1 Wubi şimdilik Qırımtatarca çalışamay. Ondan dolayı LANG (yani, Til) çevre deñişkeniniñ qıymetini elden crh (yani, Qırımtatarca) olaraq tesbit etken olsañız, Wubi'ni qullanmazdan evel muvaqqat (geçici) olaraq bu çevre deñişkeniniñ qıymetini siliñiz yaki onı en ya da tr yapıñız.
SourceForge.net Logo