Til:

Tilde Birlik

Tilde, Fikirde, İşte Birlik!

Yazılım Proyektimizge Hoş Keldiñiz!

Windows üzerinde bir Uyğulamanı Emir Satrından Başlatuv

Uyğulamalar emir satrından mahsus bayraqlar (argumentler) ile başlatılabilir.

Meselâ, aşağıda Mozilla Firefox'nıñ Güvenli Kip'te nasıl başlatılabilgenini körebilirsiñiz:

1. Qullanılacaq emirniñ tesbiti (uyğulama bazen yolaqsız belirtilebilir, amma bazı qurulımlarda tolu yolaq kirsetilmeli):

Emir satrından, meselâ, Firefox'nı Güvenli Kip'te başlatuv emri şöyle olur edi:

firefox -safe-mode

Böyle qısqa (yolaqsız) emirniñ aşağıda tasvir etilgen Qabuq (Emir İndemesi) üzerinde çalışması muhtemel degil, amma Çalıştır (Run (Çaptır)) dialogında deñenebilir.

Qısqa emir çalışmasa, program dosyesiniñ tam yolağını tesbit etip qullanmaq kerek. Bunıñ içün (Windows (7) üzerinde) meselâ şu surette sol taraftaki kibi Windows Kezgini'ni açmaq ve sağ taraftaki kibi bir pencereniñ oñ terezesinde firefox(.exe) program dosyesini tapıp sırf firefox yerine o dosyege dair tam yolaqnı qullanmaq kerek. Daha az tuşlamaq içün, dosyeniñ qayda olğanı suretniñ sol-üst qısmında Bilgisayar kelimesini dahil etken adres çubuğından kopiyalanabilir... Bir çoq İnglizce Windows üzerinde tolu yolaq bu şekilde olabilir:
"c:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox" -safe-mode

Aşağıdaki adımlarda bu tam yolaqnıñ qullanılışınıñ misallerini körmek mümkün.

2. Aşağıdaki 2 usuldan birini qullanaraq, birinci adımda tesbit etilgen emirni kirsetiñiz:

Çalıştır/Run (Çaptır) dialogından bir uyğulamanı başlatmaq içün (Windows üzerinde) şu suretteki kibi dialognı açmaq ve emirni tuşlamaq (yaki bir yerden kopiyalap yapıştırmaq) kerek. Bu dialog Win+R klavye qısqayolu ile açılabilir: yani, hem Pencereler hem de R tuşuna aynı zamanda basaraq (ilâveten, bazı Windows çıqarılışlarında Başla (Start) menüsinde oña dair bir menü unsurı da bar).

Qabuqtan (Emir İndemesi'nden) bir uyğulamanı başlatmaq içün (Windows (7) üzerinde) meselâ şu surette sol taraftaki kibi qabuqnı açmaq ve sağ taraftaki kibi bir pencerede emirni tuşlamaq (yaki bir yerden kopiyalap yapıştırmaq) kerek.

3. Emir (ve her hangi bayraqları (argumentleri)) kirsetilgenden soñ, uyğulamanı ifa etmek içün klavye üzerindeki Enter (Kirset) tuşuna basıñız (dialog usulını qullanğanda Tamam (OK) dögmesi de basılabilir).
SourceForge.net Logo